توکسین بایندر و انواع آن

کسانی که در زمینه پرورش انواع دام و طیور فعالیت دارند به خوبی می دانند که تغذیه دام و طیور با استفاده از انواع خوراک و مکمل برای حفظ سلامت و بهبود کیفیت پرورش امری ضروری است. توکسین بایندر یکی از انواع خوراکی به شمار می آید. انواع توکسین بایندر در بازار برای دام و طیور وجود دارد که با آن می توان سلامت دام را تقویت کرد. در این مطلب به انواع توکسین بایندر که در بازار ایران وجود دارد اشاره می شود.

توکسین بایندر چیست؟توکسین بایندر چیست؟

از آنجا که تغذیه دام و طیور یکی از ضرورت های غیرقابل انکار برای افزایش کیفیت محصول است لازم است به آن به طور ویژه توجه شود. استفاده از انواع توکسین بایندر می‌تواند مزیت های فراوانی به همراه داشته باشد:

  1.   افزایش ارتقای سطح کیفی و کمی سلامت دام
  2.   تقویت سیستم ایمنی دام در برابر انواع بیماری ها
  3.   بهبود کیفیت محصولات دام و طیور اعم از گوشت، شیر و تخم مرغ
  4.   تقویت سلامت انسان ها که مصرف کننده محصولات دام و طیور هستند

نکته مهمی که در تهیه خوراک دام و طیور اهمیت زیادی دارد اطمینان از سلامت خوراک است. اگرچه دامداران و پرورش دهندگان طیور می توانند خوراک دام را به صورت خام از کشاورزان خریداری کنند اما نکته مهم است که اگر این مواد غذایی سمی یا آلوده با آفات باشند می تواند سلامت دام و طیور را تهدید کند. علاوه بر اینکه خوراک دام و طیور در حجم زیاد خریداری و انبار می شود.

از همین رو لازم است خوراک دام به صورت بسته بندی های بهداشتی و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی تهیه و انبار شود. بی توجهی در این زمینه می تواند سموم و آفت کش های به کار رفته در پرورش گیاهان را به بدن دام و پس از آن به بدن انسان منتقل کند. از همین رو همواره تاکید بر استفاده از توکسین بایندرها است.

از مهمترین مزیت هایی که انواع توکسین بایندر دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ممانعت و پیشگیری از انتقال سموم و آفات به دام و طیور
  • استفاده کانی های آلومینو سیلیکاته رسی و غیررسی، دیواره مخمر، ترکیبات گیاهی و آنزیم ها در توکسین بایندر برای محافظت از دام در برابر سموم و عوامل بیماری زا

مقدار مصرف توکسین بایندر

مقدار مصرف توکسین بایندر

استفاده از انواع توکسین بایندر نیازمند رعایت میزان استاندارد مصرف است. چرا که اگر در استفاده از آن در جیره غذایی به شکل افراطی کم یا زیاد باشد می تواند تهدید آمیز باشد. از همین رو غالبا شرکت های تولیدکننده توکسین بایندر براساس ترکیبات به کار رفته در آن میزان مصرف استاندارد را به صورت دستورالعمل روی بسته بندی های آن نصب می کنند.

از همین رو توصیه می شود مصرف توکسین بایندرها براساس دستورالعمل شرکت های تولیدکننده رعایت شود.

انواع توکسین بایندرانواع توکسین بایندر

انواع توکسین بایندر در بازار ایران وجود دارد که دامداران و پرورش دهندگان طیور می توانند براساس نیاز دام خود و نیز بودجه مدنظر خریداری کنند. از مهمترین انواع توکسین بایندر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زرین بایندر

یکی از انواع توکسین بایندر به شمار می آید که دارای مرغوب ترین جاذب های آلومینیوم سیلیکاته است. از آنجا که ذرات ریز قابلیت جذب بالایی دارند از همین رو به تاثیر زیادی بر جدا کردن سموم از خوراک دام می کند. زرین بایندر در جذب سم خانواده آفلاتوکسین ها بسیار قوی عمل می کند. از همین رو آن را به عنوان یکی از انواع پلیت بایندر مطمئن و قابل اعتماد می شناسند.

این توکسین بایندر تا حد زیادی در کاهش استرس دام موثر است از همین رو در شرایطی که به هر دلیل میزان تنش های وارده به دام در روند رشد آن اختلال ایجاد کند استفاده از این توکسین بایندر توصیه می شود. نکته دیگری که در زرین بایندر قابل توجه است جذب بالای سموم در دمای مختلف است. علاوه بر اینکه فرایند حرارتی خوراک دام را بی تاثیر می کند.

توکسین بایندر گلوبافیکس

این نوع توکسین بایندر نیز حائز ویژگی هایی است که استفاده از آن را برای دام و طیور مقرون به صرفه و مفید می کند. توکسین بایندر گلوبافیکس نقش موثری در کم کردن ناهنجاری های متابولیکی کبد و دستگاه گوارش دام و طیور دارد. همچنین کیفیت و کمیت شیر دام را تا حد زیادی ارتقا می دهد. تقویت سیستم ایمنی بدن دام و طیور در برابر بیماری های عفونی یکی دیگر از ویژگی های این نوع توکسین بایندر است.

تاثیر دیگری که توکسین بایندر گلوبافیکس بر دام دارد کاهش میزان مصرف مواد غذایی است چرا که از نظر کارایی و کیفی بسیار مقوی است. سم محصولات دامی را کاهش می دهد و تاثیر خاص و ویژه ای بر باروری دام و طیور دارد. از همین رو استفاده از آن بسیار پرطرفدار است.

توکسین بایندر اسنت اس

توکسین بایندر اسنت اس در جذب مواد سمی خوراک دام و طیور عملکرد موثری دارد، علاوه بر اینکه تقویت کننده قوی سیستم ایمنی در برابر سموم و بیماری های عفونی دام و طیور است. این توکسین بایندر از افزایش کارایی غذای دام قوی عمل می کند. از همین رو در تولید محصولات دامی با کیفیت که ارزش غذایی زیادی دارند و در برابر سموم و عوامل بیماری زا ایمن هستند موثر است.

توکسین بایندر آنتافرم

آنتافرم یکی دیگر از انواع توکسین بایندر به شمار می آید که دارای 4 بخش بنتونیت، دیواره مخمر غنی شده، خاک دیاتومه و اسید سیتریک است. این توکسین بایندر به دلیل داشتن لایه های سیلیکات مانع جذب سموم به بدن دام می شود. علاوه بر اینکه مواد مغذی خوراک دام را به شکلی لایه بندی می کند که افت ارزش غذایی برای دام به وجود نیاید. اسیدسیتریک این توکسین بایندر مانع جذب سموم در دستگاه گوارش دام می شود از همین رو بسیار به عنوان یک عامل پیشگیری از بیماری به شمار می آید.

 

توکسین بایندر چند جزئی

توکسین بایندر چند جزئی

توکسین بایندرهای چند جزیی را می توان یکی از موثرترین توکسین بایندرها در بازار دانست که در خنثی سازی سموم موجود در مواد غذایی دام و طیور قوی عمل می کند، عملکرد این توکسین بایندر در دفع و خنثی سازی سموم قارچی به ویژه مایکوتوکسین ها بسیار موثر است.

شرکت کاوشگر سپهر جوان یکی از شرکت های تولیدکننده انواع مکمل های پری بیوتیک دام، اسیدهای آمینه کشاورزی و نیز انواع توکسین بایندر در ایران است که می توانید بهترین و با کیفیت ترین محصولات غذایی دام و طیور را تهیه کنید.

برای اطلاع از قیمت، همین حالا با ما تماس بگیرید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.