مراحل رشد زنبور عسل

برای کسانی که در زمینه پرورش زنبور عسل فعالیت دارند دانستن اطلاعاتی درباره مراحل رشد زنبور عسل بسیار ضروری است. چرا که براساس مراحل رشد زنبور عسل می توان روند پرورش آن را برنامه ریزی و مدیریت کرد. به طور مثال اینکه زنبورهای نر عمر کوتاهی دارند، شما را نگران نمی کند. از دیگر سو در صورتی که عوامل بیماری زا کندو را تهدید کرد می توان به سرعت آن را کنترل کرد. در این مطلب به صفر تا صد مراحل رشد زنبورهای عسل اشاره می کنیم.

آیا مراحل نمو همه زنبورهای عسل مشابه است؟

آیا مراحل نمو همه زنبورهای عسل مشابه است؟نکته مهمی که درباره مراحل رشد زنبور عسل وجود دارد گویای این حقیقت است که اگرچه همه آن ها اعم از زنبورهای نر، کارگر و ملکه سه مرحله تخم، لارو و شفیره را به صورت مشترک طی می کنند. اما  تفاوت هایی در این موارد دارند. حتی طول عمر آن ها نی با هم تفاوت دارد. در واقع تفاوتی که در عملکرد و تغذیه آن ها وجود دارد سبب شده تا کلیت رشد و نمو آن ها نیز اثرگذار باشد.

البته برای کسانی که در زمینه پرورش زنبور عسل فعالیت دارند می توانند این روند را تقویت کنند. برای این  کار لازم است از مکمل زنبور عسل برای تقویت سیستم ایمنی بدن زنبورها استفاده کنند. این مواد کمک می کند زنبورها در برابر عوامل بیماری زا مقاوم باشند.

زنبورهای عسل مانند بسیاری از حیوانات دیگر می توانند در برابر عوامل مختلف بیماری زا آسیب پذیر باشند. بیماری نوزما یکی از بیماری های رایج در میان کندوهای زنبور عسل است. درمان بیماری نوزما زنبور عسل یکی از چالش های پیش روی پرورش دهندگان زنبور عسل است از همین رو می توان از مکمل های مختلف می تواند سیستم ایمنی زنبورها را در برابر عوامل بیماری زا واکسینه و تقویت کند.

عملکرد در هر کدام از انواع زنبورهایی که در کندو حضور دارند متفاوت است. به طور کلی زنبورهای کندوی عسل در سه دسته قرار دارند:

  1. ملکه: این زنبور به دلیل باروری و تخم ریزی نسبت به دیگر زنبورها بزرگتر است. ملکه به عنوان مادر کندو بوده و غالبا 18 ماه تا 6 سال عمر می کند.
  2. زنبور نر: این زنبورها فقط عمل جفتگیری با ملکه را انجام می دهند و پس از ان می میرند. عمر این زنبورها بیشتر از 8 هفته نیست.
  3. زنبور کارگر: این زنبورهای ماده باشد که به دلیل نابارور بودن اندازه کوچکی دارند. این زنبورها  کارهای مختلفی را در طول زندگی خود انجام می دهند، از تولید زنبور گرفته تا نگهبانی کندو

تفاوت زنبور کارگر و ملکه

تفاوت زنبور کارگر و ملکهبرای دانستن مراحل رشد زنبور عسل یکی از نکات مهمی که باید از آن مطلع باشید تفاوت میان زنبورها به ویژه زنبورهای کارگر و ملکه است.

  • زنبورهای نر: این زنبورها از نظر تغذیه و عملکردی که دارند تفاوت فاحشی با زنبور ملکه دارند. این زنبورها غالبا عمر کوتاه چند هفته تا چند ماه دارند. علاوه بر اینکه در تمام طول زندگی خود وظایف مختلفی بر عهده دارند. از پرستاری و تیمارگری گرفته تا  جمع کردن  شهد. در برهه ای نیز مسئول نگهبانی از کندو هستند.
  • زنبور ملکه: این زنبور که از نظر اندازه بزرگتر از بقیه زنبورها است وظیفه مهم جفتگیری و تخم گذاری را بر عهده دارد. این زنبور در سلول های عمودی کندو ساکن هستند بر عکس سایر زنبورها که در سلول های افقی مستقر هستند. ملکه پیش از تخم ریزی با حدود 10 زنبور نر جفت گیری کرده و در تمام طول زندگی خود تخم ریزی می کند.

مراحل رشد زنبور عسل

مراحل رشد و نمو زنبورهای عسل

مراحل رشد زنبور عسل به طور کلی در سه دسته اصلی تخم، لارو و شفیره تقسیم می شود. گذراندن این مراحل به شکل نرمال در نهایت منجر به رشد زنبورهای عسلی می شود که در بسیاری از کندوهای عسل مشاهده می کنید.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید زنبور عسل مانند هر حشره دیگری مراحل رشد و نمو خود را طی نمی کند. این حشرات مفید و البته پر بازده با گذراندن سه مرحله ذکر شده در نهایت به زنبورهای بالغی تبدیل می شوند که قادرند عسل را تولید کنند.

با توجه به اینکه سیستم تولید مثلی و زاد و ولد در زنبورها متفاوت است از همین رو الزاما همه زنبورها قادر به تخم گذاری نیستند. در کلونی زنبورهای عسل وظیفه تخم گذاری با ملکه است. پس از جفت گیری زنبورهای نر با ملکه، زنبورهای نر می میرند. چرا که تنها وظیفه آن ها همین موضوع است. پس ازآن مراحل رشد و نمو زنبورهای جدید شروع می شود.

مرحله اول – تخم گذاری

ملکه پس از جفت گیری با زنبور نر ملکه اقدام به تخم گذاری داخل سلول هایی که زنبورهای کارگر برای هر یک از زنبورها ساخته اند، می کند. تا مادامی که اسپرم در بدن ملکه باشد، تخم گذاری ادامه دارد. مرحله تخم گذاری ملکه ممکن است مدتها به طول بینجامد. یکی از مکمل هایی که می تواند باعث تسریع این فرآیند شود، “Prody 400 پودر تقویت کننده ویژه زنبور عسل” است.

مرحله دوم – لارو

پس از تخم گذاری ملکه، زنبورها این تخم های بارور را به سلول های مخصوص منتقل می کنند تا تبدیل به لارو شود. این پروسه حدود 3 روز به طول می انجامد. لاروهای زنبور طی 3 تا 4 روز از ژل رویال تغذیه می کنند. لاروها پس از رشد چند مرتبه پوسته ریزی می کنند.

مرحله سوم – شفیره

در این مرحله لاروها پله هایی دور خود ایجاد می کنند تا رشد زنبور در آن تکمیل شود. این مرحله نیز حدود 7 تا 15 روز طول می کشد. زنبورهای کامل شده آرام آرام از سلول خود خارج و به دیگر زنبورهای کندو می پیوندند. در این مرحله زنبورها بالغ شده اند.

جمع بندی

مراحل رشد زنبور عسل برای هر کدام از زنبورهای کارگر، نر و ملکه بازه زمانی متفاوتی دارد. به طور مثال از تخم تا حشره کامل برای زنبورهای کارگر 20 تا 21 روز، ملکه 14 تا 15 روز و زنبورهای نر 22 تا 24 روز به طول می انجامد. با این وجود طول عمر هر کدام نیز متفاوت است. یک زنبور کارگر و نر ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. اما عمر زنبورهای ملکه غالبا بیش از چند سال است.

از آنجا که ملکه به عنوان مادر کندو به شمار می آید از همین رو مهمترین عضو هر کندو به شمار می آید. از همین رو حتی سلول های ملکه در کندو نیز متفاوت از سایر زنبورها و به شکل عمودی است. غذای ملکه همواره از ژل رویال است، غذایی کامل و مقوی که به تقویت ملکه کمک می کند. زنبورهای کارگر عمده نوزادان ملکه را تشکیل می دهند که از زنبورهای ماده غیر بارور هستند. این زنبورها بیشترین مسئولیت را برای حفظ و نگهداری کندوها بر عهده دارند. 

در مجموع می توان گفت مراحل رشد زنبور عسل کمک می کند تا در فرایند پرورش زنبورها و تولیدات آن اعم از عسل و ژل رویال بتوان اقدامات موثر را انجام داد. از آنجا که کنترل و مدیریت کندوها برای پیشگیری از بروز مشکلات و عوامل بیماری زا و نیز تقویت کیفیت محصولات آن اهمیت زیادی دارد، از همین رو داشتن اطلاعات کافی در این زمینه بسیار مهم است. تنظیم میزان استفاده از مکمل های مناسب برای پرورش و تقویت سیستم بدنی زنبورهای عسل کمک می کند تا پرورش دهندگان زنبور بتوانند بازدهی بیشتری در تولید محصولات داشته باشند.

شرکت کاوشگر سپهر جوان یکی از شرکت های معتبر و باسابقه در زمینه تولید محصولات بهبود سلامت و بهره وری دام و طیور و زنبور عسل در کشور است. شما می توانید جهت تهیه هرگونه مکمل به تناسب نیاز کندوهای زنبور عسل از این شرکت اقدام کنید. برای این منظور می توانید جهت استعلام موجودی و قیمت یا ثبت سفارش با شماره 02128429302 تماس بگیرید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.